Norweskie wariacje na polski temat. Norweski scenariusz o polskich antysemitach
Zagłada Żydów. Studia i Materiały, Nr 2 (2006), Strony: 590-595
Data zgłoszenia: 2020-10-12Data publikacji: 2006-12-02

Abstrakt
Trond Berg Eriksen, Håkon Harket, Einhart Lorenz, Jøedehat. Antisemittismens historie fra antikken til i dag [Nienawiść do Żydów. Historia antysemityzmu od czasów antycznych do współczesności], N. W. DAMM & SØEN, Oslo 2005, 699 stron (Rozdział 26: Polska i Europa Wschodnia w okresie międzywojennym, s. 421–440)
Historia nie jest nauką sensu stricte. Jest zwierciadlanym odbiciem futurologii, sztuką tworzenia scenariuszy i interpretacji na podstawie faktów, które tylko częściowo docierają do współczesności. W zależności od punktu wyjścia scenarzysty powstaje nowe dzieło na ten sam temat. Tym razem jest nim historia Polski międzywojennej w kontekście dyskryminacji Żydów.
Jesienią 2005 nowo powstałe Centrum Badań nad Holokaustem w Norwegii oraz stowarzyszenie mniejszości religijnych w Oslo zorganizowało promocję książki Nienawiść do Żydów. Historia antysemityzmu od czasów antycznych do współczesności. Książka stała się w Norwegii wydarzeniem wydawniczym. To pierwsze w tym kraju tak obszerne opracowanie historii antysemityzmu. Sztokholmskie wydawnictwo Bonnier tłumaczy je na język szwedzki. Wydawca w Oslo negocjuje warunki wydania w Danii i Francji.
Słowa kluczowe
Norwegia , antysemityzm
Licencja
Prawa autorskie (c) 2006 Zagłada Żydów. Studia i Materiały

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0
Podobne artykuły
- Bożena Szaynok, Po Zagładzie. Przed Soborem. Obraz Żydów w listach do „Tygodnika Powszechnego” po publikacji artykułu Jerzego Turowicza Antysemityzm (marzec 1957) , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 19 (2023)
- Anne-Christin Klotz, Spiegel Jasmin, „To nie jest czas, by śnić?” Eksploracyjna lektura psychoanalityczno-historyczna wybranych snów na podstawie pamiętników ofiar Holokaustu w okupowanej Polsce (1939–1945) , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 20 (2024)
- August Grabski, Paweł Kendziorek, Antysemityzm a społeczeństwo mieszczańskie , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 1 (2005)
- Katarzyna Odrzywołek, Piotr Trojański, Dzieci Teheranu – od mrozów Syberii do słońca Palestyny. Rola delegatur Ambasady RP w ZSRR i Armii gen. Andersa w ratowaniu dzieci żydowskich , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 11 (2015)
- Jan Tomasz Gross, Czy Zagłada jest ich historią, czy naszą? (Plaidoyer w przedmiocie ustanowienia w Polsce miejsca pamięci poświęconego Zagładzie) , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 13 (2017)
- Grzegorz Krzywiec, Kevin P. Spicer, Hitler’s Priests. Catholic Clergy and National Socialism , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 5 (2009)
- Tadeusz Bartoś, Benedykt XVI – nowy etap katolickiego rozumienia Szoa? , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 5 (2009)
- Grzegorz Krzywiec, Nadwiślański Weininger? Przypadki Juliana Unszlichta (1883–1953) , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 5 (2009)
- Raul Hilberg, Czy istnieje nowy antysemityzm? Rozmowa z Raulem Hilbergiem , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 3 (2007)
- Zofia Trębacz, Natalia Judzińska, Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 20 (2024)
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.